
„Mert megparancsolja angyalainak, hogy vigyázzanak rád minden utadon…” (Zsoltár 91, 11)
MIRACLE , a „csoda” szimfóniája
Joseph Haydn 96. szimfóniáját az angol nyelvterületeken általában „Miracle szimfónia” néven ismerik.
Ennek oka, hogy amikor 1791-ben Londonban az ősbemutatót tartották, egy csodálatos esemény történt.
Amikor a nagy tiszteletnek örvendő bécsi komponista, Haydn belépett a koncertterembe, sok kíváncsi néző elhagyta az ülőhelyét, és előrerohantak, hogy a szerzőt közelről láthassák. Így az ülőhelyek a nézőtér közepén üresen maradtak. Alig hogy ez megtörtént , a hatalmas koronacsillár leszakadt a mennyezetről, és rázuhant az üresen maradt székekre. Az első dermedt másodpercek után a meglepődött nézőkből kitört a kiáltás: ” Miracle ! Miracle ! –
azaz : „Csoda ! Csoda !”
Haydn megrendülve és hálás szívvel köszönte meg a jóságos Gondviselőnek, hogy ilyen módon eszköze lehetett legalább harminc emberi élet megmentésének.
Ez egy példa arra, hogy Isten ma is, és naponta tesz csodát, hogy embereket őrizzen meg a veszélyektől, a balesetektől.
Legtöbb esetben ez nem is tudatosul bennünk, észre sem vesszük, mert kevésbé feltűnőek és drámaiak. Sokkal jobban terhel bennünket egy – két számunkra fájdalmas fordulat, amelyeket Isten megenged, hogy formálja az életünket, és közben nem gondolunk arra, hogy az Ő láthatatlan keze már hányszor megőrzött a veszedelemtől.
Ez a sok tekintetben csodálatos Haydn – szimfónia emlékeztetni akar minket Isten szeretetteljes gondoskodására.
A. Möck
(Zs)
Vélemény, hozzászólás?